Shenzhen Doraycan Technology Co.,Ltd
Contact Now
Brand Name : DVS
Model Number : Infrared Sensor
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 100pcs
Price : according to the quantity
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union, MoneyGram, D/P, D/A
Supply Ability : 10000pcs per day
Delivery Time : 5-7 working days
Packaging Details : neutral packing
frequency : 433.92mhz
use : Garage door gate Barrier
Detector Area : indoor 20m. Outdoor 10m
Voltage : 12-24V DC
Type : Infrared Sensor Barrier Detector
Work current : Transmitter: 30MA, Receiver:15MA
temperature : +50~ (-30)
Feature : Water Proof, UV proof
size : 50x76x22mm
Contact Now
Overview:
Features:
1.Single Beam Infrared Sensor with high levels of anti-RFI / EMI capability.
3.High-powe-r transmitter, sensitivity surplus degree up to 90%.
4.High-powe-r infrared receiver tube, low-powe-r process technology.
5.Adjustable of beam interdiction period, to make it more flexible and adaptable.
6.When interrupt, the relay output switch signal without voltage.
7.Professional anti-jamming optical housing.
Specifications:
Power Supply: DC/AC 12 to 24V
temperature : +50~ (-30)
Water Proof, UV proof
Package Included:
1 x Single Beam Infrared Sensor Transmitter;
1 x Single Beam Infrared Sensor Receiver;
1 Bag Install Accessories;
1 x English Usage Manual.
24V/12VAC/DC Safety wired photocell infrared single beam sensor for automatic doors and gate garage openers24V/12VAC/DC Safety wired photocell infrared single beam sensor for automatic doors and gate garage openers24V/12VAC/DC Safety wired photocell infrared single beam sensor for automatic doors and gate garage openers24V/12VAC/DC Safety wired photocell infrared single beam sensor for automatic doors and gate garage openers24V/12VAC/DC Safety wired photocell infrared single beam sensor for automatic doors and gate garage openers24V/12VAC/DC Safety wired photocell infrared single beam sensor for automatic doors and gate garage openers24V/12VAC/DC Safety wired photocell infrared single beam sensor for automatic doors and gate garage openers24V/12VAC/DC Safety wired photocell infrared single beam sensor for automatic doors and gate garage openers
24V/12VAC/DC Safety wired photocell infrared single beam sensor for automatic doors and gate garage openers24V/12VAC/DC Safety wired photocell infrared single beam sensor for automatic doors and gate garage openers